Ekologiczne odpady — czy to możliwe

Czasy, gdy towary były pakowane w cokolwiek i jakkolwiek, bezpowrotnie przemijają. Ogólnoświatowym trendem jest minimalizowanie odpadów. Wynika to z różnych regulacji prawnych, ale przede wszystkim z coraz bardziej świadomych postaw konsumenckich.

Świat powoli staje się jednym, wielkim śmietnikiem. Znamy historie, w których śmieci nie były odbierane z jakiegoś miasta. Pewnie każdy z nas odczuł podwyżki cen za odbiór śmieci. Na szczęście można i trzeba przeciwdziałać nadmiernemu produkowaniu odpadów.

Konieczność zmian zauważyli także prawodawcy – krajowi czy unijni – pojawiają się nowe przepisy, które wymuszają określone działania w zakresie odpadów.

Ogromna część tych obowiązków przypisywana jest producentom różnych towarów. Muszą oni dostosowywać opakowania swoich towarów tak, aby spełniały wyśrubowane normy.

Ale jest jeszcze jeden aspekt, równie ważny jak przepisy prawa.

 

 

 

 

 

Świadomy klient

Edukacja ekologiczna zaczyna przynosić efekt i powoli, ale zmienia się społeczna odpowiedzialność za środowisko. Coraz więcej śmieci segregujemy, kopcące piece węglowe zaczynają znikać z domów. Jednak odpady to wciąż duży problem, ponieważ produkujemy ich ogromne ilości.

Kluczową sprawą dla staje się opakowanie. Dlaczego? Ponieważ koszt opakowania będzie miał duży wpływ na ostateczną cenę produktu.

Paradoksalnie tanie, plastikowe opakowania mogą okazać się najdroższe. Jak to możliwe? Może wyjść na to, że koszt utylizacji nieekologicznych odpadów będzie dla przedsiębiorców wyższy niż zakup ekologicznych opakowań. Z perspektywy czasu lepszym i de facto tańszym rozwiązaniem jest przejście na opakowania “eko”.

Inna sprawa to kwestia postrzegania firmy i reputacji na rynku. Czy na pewno chcesz, żeby tworzy klienci i partnerzy biznesowi postrzegali Twoją markę jako firmę  “z dawnej epoki”, przestarzałą, która nie podąża za konsumenckimi trendami?

Tekturowy świat

W historii świata mieliśmy epokę węgla, stali, a teraz można powiedzieć, że mamy epokę plastiku. Niestety jest on wszędzie! Rozejrzyj się w tym momencie wokół siebie. Ile plastikowych rzeczy widzisz? Butelkę z wodą? Długopis? Doniczkę?

Świat zrozumiał, że to ślepa uliczka. W wielu krajach działają systemy kaucji za używanie plastikowych opakowań, a składowanie plastiku jest coraz droższe. To wszystko wpływa na ostateczną cenę towarów.

Z punktu widzenia przedsiębiorcy używanie nieekologicznych materiałów jako opakowania swoich towarów jest nieopłacalne, bo generuje wysokie koszty.

Żeby to był jeszcze wydatek związany z samym produktem, z jego jakością. Ale to koszt opakowania!! Odpadu!!

Chcesz w to inwestować pieniądze swojej firmy?

Warto szukać ekologicznej alternatywy, a tą jest tektura!

Ten materiał to nie nowość na rynku, ale dzięki rozwojowi technologii produkcji, tektura jest wykorzystywana w nowy sposób.

Przykładem są np. tekturowe szpule dla przemysłu.

Zamiast nawijania taśm, wstążek, rurek czy przewodów na plastikowe tuleje, lepiej owinąć produkty wokół tekturowej szpuli. Taki sposób zapakowania giętkich i elastycznych towarów ma kilka zasadniczych plusów. Ekologiczna tekturowa szpula to lekkość w transporcie, wygoda przy rozwijaniu i oczywiście czystość — brak problemu z odpadem.

Nie ma co zwlekać z przechodzeniem na eko-rozwiązania. Świat już nie wróci do plastiku. Nie pozwól, żeby Twoi kontrahenci uciekli do konkurencji, która jest bardziej nowoczesna. Ekologiczne, tekturowe opakowania, szpule z tektury to rozwiązanie, które podąża za konsumenckimi trendami.