Światłowody ułatwiają nasze życie

Bez rozwoju technologicznego nie byłoby sprawnej komunikacji. Pierwszą rewolucją było wynalezienie telegrafu. Wiadomość “biegła po kablu” dużo szybciej, niż najlepszy powóz pocztowy. Jednak przepustowość takiego łącza ma się nijak do obecnych możliwości, jakie daje światłowód.

Internet nie działa w powietrzu, e-maili nie wysyłamy w próżni. Komunikacja między komputerami/serwerami (bo tym w dużym uproszczeniu jest Internet) jest możliwa w dużej mierze dzięki kablom. Kiedyś były to analogowe sieci telefoniczne, dziś rolę łącza przejęły światłowody.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile światłowodów biegnie wokół nas i jak bardzo jesteśmy od nich uzależnieni. Czy wiecie, jak długi jest najdłuższy światłowód na świecie? Aż trudno w to uwierzyć, ale to kabel łączący Europę, Bliski Wschód, Azję Południowo-Wschodnią i Australię. Żeby zobrazować, jak on przebiega, powiemy, że łączy m.in. Niemcy, Portugalię, Egipt, Indie aż po Australię i Chiny. Wszystko biegnie oczywiście po dnie mórz i oceanów. Niesamowite, prawda?!




Jak żyć bez światłowodu

Popularność, a właściwie konieczność korzystania z tego łącza wynika z jednego, zasadniczego waloru – szybkości transmisji danych. Światłowody potrafią przesyłać dane o wiele szybciej, niż ma to miejsce przy transferze satelitarnym, a o starodawnych, analogowych sposobach nawet nie ma co wspominać. 

Światłowody to nie tylko telekomunikacja. Mają one szerokie zastosowanie m.in. w medycynie, przemyśle, telewizji kablowej, a nawet w dekoracji. 

Diagnostyka obrazowa chorych to coraz częściej nie tradycyjny (i szkodliwy) rentgen, ale badania laparoskopowe czy endoskopowe oparte właśnie na światłowodach.

Do łączenia różnych systemów sterowania w przemyśle wykorzystuje się obecnie światłowody, które w przeciwieństwie do tradycyjnych kabli, nie są narażone na przepięcia elektryczne.

A gdy chcemy ozdobić światłem dom, możemy kupić nowoczesne lampy światłowodowe.

Jak widzicie, te nowoczesne kable są wszędzie dookoła nas, a specjaliści i naukowcy zgodnie twierdzą, że wraz z rozwojem technologii poznamy nowe zastosowania dla światłowodów.

Szybki i delikatny

Światłowód, tak jak każdy inny kabel, nie może być jednak przechowywany byle jak. Podobnie jak tradycyjne kable (np. miedziane) także światłowody mogą się nadłamać, pozaginać. Czy wówczas taki przewód jest w 100% sprawny? Oczywiście, że nie!

Widzieliście kiedykolwiek, w jaki sposób światłowód trafia pod ziemię?

Instalacja polega na wdmuchiwaniu światłowodu. Jest do tego potrzebne specjalne urządzenie  – wdmuchiwarka, a także kompresor powietrza o dużej mocy. Dzięki nim światłowód wdmuchiwany jest w ochronną rurkę. 

Jeśli widzieliście taką scenę gdzieś na mieście, to zapewne zauważyliście szpulę z kablem, z której odwijany był światłowód. To właśnie najlepszy sposób na przechowywanie przewodów. Owinięcie światłowodu wokół szpuli gwarantuje, że przewód nie zagnie się, nie połamie. To także najbezpieczniejszy sposób na transport przewodów. 

Światłowody to teraźniejszość, ale przede wszystkim przyszłość. Bez nich świat wyglądałby zupełnie inaczej. Ciekawe zatem, jaka czeka nas przyszłość oparta na tych nowoczesnych kablach? Miejmy nadzieję, że skoro to światłowody to przyszłość będzie świetlana!